D38999/20MD19BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MD19BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Terminals :
19
SVHC :
yes
Shell Plating :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Composite
EU RoHS :
Compliant
Mounting :
Flange Mount
Shell Size / Insert Arrangement :
Body Orientation :
Straight
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Military Standard Series :
Series III
Product Height (mm) :
31
Contact Plating :
Gold
Wire Size (AWG) :
Number of Contacts :
19
Mating Cycle (Cycles) :
500
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Insulation Resistance (MOhm) :
Termination Method :
Crimp
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
RCP
Number of Ports :
1
Polarization :
E
Type :
Circular
Product Length (mm) :
31.5
Contact Gender :
SKT
Automotive :
No
Less Contact :
PPAP :
No
Mating Style :
Threaded
Product Depth (mm) :
31
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
D38999/20MD19BE
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT