D38999/20MD19BC
Mfr.Part #
D38999/20MD19BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
No
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
No
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
15-19
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20MD19BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MD19BC Overview
D38999/20MD19BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD19BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD19BC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT