D38999/20MD19AA
Mfr.Part #
D38999/20MD19AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Plating :
Nickel
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Shell Size :
D
Factory Lead Time :
24 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
Male
Termination Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
1 (Unlimited)
Coupling Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
HTS Code :
Total Number of Contacts :
19
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Number of Positions :
19
Datasheets
D38999/20MD19AA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 19 Positions
D38999/20MD19AA Overview
D38999/20MD19AA Features
D38999/20MD19AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD19AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT