D38999/20MD18SC
Mfr.Part #
D38999/20MD18SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
18
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MD18SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MD18SC Overview
D38999/20MD18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD18SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER