D38999/20MD18SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20MD18SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
116
In Stock :
116
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
15-18
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
18
Number of Positions :
18
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MD18SA-LC Overview
D38999/20MD18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT