D38999/20MD18PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MD18PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MD18PA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
18
Total Number of Contacts :
18
Length :
32.69mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Depth :
31.3mm
Published :
Datasheets
D38999/20MD18PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MD18PA Overview
D38999/20MD18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD18PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER