D38999/20MD18HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MD18HN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Contact Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D38999/20MD18HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded