D38999/20MD18HD
Mfr.Part #
D38999/20MD18HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Flange
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Shell Material :
Composite
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/20MD18HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/20MD18HD Overview
D38999/20MD18HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD18HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD18HD Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT