D38999/20MD15SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20MD15SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
15
Insert Material :
Plastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
15
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
D
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20MD15SN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MD15SN-LC Overview
D38999/20MD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MD15SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT