D38999/20MD15PA
Mfr.Part #
D38999/20MD15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
15
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Flange
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20MD15PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MD15PA Overview
D38999/20MD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD15PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD15PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER