D38999/20MD15JE
Mfr.Part #
D38999/20MD15JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MD15JE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
15
Panel Mount
Total Number of Contacts :
15
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
E
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
D
Datasheets
D38999/20MD15JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MD15JE Overview
D38999/20MD15JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD15JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD15JE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER