D38999/20MD15JB
Mfr.Part #
D38999/20MD15JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
15
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
15
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
15-15
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Composite
Bulk
Empty Shell :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20MD15JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MD15JB Overview
D38999/20MD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD15JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD15JB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER