D38999/20MD15JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MD15JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Number of Positions :
15
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20MD15JA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MD15JA-LC Overview
D38999/20MD15JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD15JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD15JA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT