D38999/20LH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LH55SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
23-55
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
55
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
55
Feature :
Shielded
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20LH55SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20LH55SN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 55 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20LH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LH55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LH55SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER