D38999/20LH55JA
Mfr.Part #
D38999/20LH55JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LH55JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
55
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Number of Pins :
55
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20LH55JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20LH55JA Overview
D38999/20LH55JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LH55JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LH55JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER