D38999/20LH21SA
Mfr.Part #
D38999/20LH21SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
21
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
21
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
23-21
Shell Size, MIL :
H
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Published :
2006
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
D38999/20LH21SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20LH21SA Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 21 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/20LH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LH21SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LH21SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER