D38999/20LF32SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LF32SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Published :
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
32
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20LF32SB-LC Overview
D38999/20LF32SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF32SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF32SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT