D38999/20LF32PBL
Mfr.Part #
D38999/20LF32PBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LF32PBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
32
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
32
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20LF32PBL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20LF32PB-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 32 pins.
D38999/20LF32PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF32PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF32PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT