D38999/20LF32JC
Mfr.Part #
D38999/20LF32JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LF32JC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
32
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20LF32JC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20LF32JC Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/20LF32JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF32JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF32JC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER