D38999/20LF28PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LF28PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
28
Orientation :
B
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20LF28PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20LF28PB Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20LF28PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF28PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF28PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER