D38999/20LF28HN
Mfr.Part #
D38999/20LF28HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LF28HN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
F
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
28
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
28
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20LF28HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20LF28HN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 28 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20LF28HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF28HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF28HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER