D38999/20LF11SN
Mfr.Part #
D38999/20LF11SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
10 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Number of Pins :
11
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/20LF11SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20LF11SN Overview
D38999/20LF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF11SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER