D38999/20LF11SB
Mfr.Part #
D38999/20LF11SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Flange
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
11
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Shielded
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
11
Ratings :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20LF11SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20LF11SB Overview
D38999/20LF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LF11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LF11SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER