D38999/20LE26SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LE26SNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LE26SNL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
26
Published :
2014
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
E
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
17-26
Number of Pins :
26
Datasheets
D38999/20LE26SNL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20LE26SN-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 26 pins are available.
D38999/20LE26SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LE26SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LE26SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT