D38999/20LE26SB
Mfr.Part #
D38999/20LE26SB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Number of Pins :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26
Panel Mount
Ratings :
Shell Size, MIL :
E
Datasheets
D38999/20LE26SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20LE26SB Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 26 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20LE26SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LE26SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LE26SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER