D38999/20LE26JN
Mfr.Part #
D38999/20LE26JN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
26
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Flanges, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
D38999/20LE26JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20LE26JN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 26 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20LE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LE26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LE26JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER