D38999/20LE26AN
Mfr.Part #
D38999/20LE26AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
E
Shielded
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
26
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20LE26AN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20LE26AN Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 26 pins are available.
D38999/20LE26AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LE26AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LE26AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT