D38999/20LD18BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LD18BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2006
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
15-18
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
18
Datasheets
D38999/20LD18BN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20LD18BN Overview
D38999/20LD18BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LD18BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LD18BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT