D38999/20LC98HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20LC98HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LC98HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Color :
Silver
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20LC98HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20LC98HA Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 20 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/20LC98HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LC98HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LC98HA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER