D38999/20LC98HA
Mfr.Part #
D38999/20LC98HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Shell Size, MIL :
C
Number of Positions :
10
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
20
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/20LC98HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20LC98HA Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 20 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/20LC98HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LC98HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LC98HA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER