D38999/20LB5PN
Mfr.Part #
D38999/20LB5PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20LB5PN
Manufacturer :
Corsair
Shell Size, MIL :
B
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Published :
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
20
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
11-5
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
5
Datasheets
D38999/20LB5PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 5 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20LB5PN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 20 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/20LB5PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20LB5PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20LB5PN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER