D38999/20KJ61SE
Mfr.Part #
D38999/20KJ61SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
61
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Passivated
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
61
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Empty Shell :
DIN Conformance :
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20KJ61SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/20KJ61SE Overview
D38999/20KJ61SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ61SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ61SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER