D38999/20KJ61SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ61SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Passivated
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-61
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
61
Orientation :
A
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20KJ61SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KJ61SA Overview
D38999/20KJ61SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ61SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ61SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER