D38999/20KJ61PDL
Mfr.Part #
D38999/20KJ61PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KJ61PDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Number of Positions :
61
Type :
For Male Pins
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Firewall Usage
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20KJ61PDL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ61PD-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Firewall Usage is maintained.Devices with 20 pins are available.
D38999/20KJ61PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ61PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ61PD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT