D38999/20KJ61JD
Mfr.Part #
D38999/20KJ61JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ61JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
61
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20KJ61JD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KJ61JD Overview
D38999/20KJ61JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ61JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ61JD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER