D38999/20KJ61AA
Mfr.Part #
D38999/20KJ61AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Shell Finish :
Passivated
Body Material :
Stainless Steel
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Circular
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20KJ61AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ61AA Overview
D38999/20KJ61AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ61AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ61AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT