D38999/20KJ43SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ43SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ43SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
D
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Passivated
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
43
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20KJ43SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KJ43SD Overview
D38999/20KJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ43SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ43SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER