D38999/20KJ43SC
Mfr.Part #
D38999/20KJ43SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
C
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
43
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20KJ43SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
D38999/20KJ43SC Overview
D38999/20KJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ43SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ43SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER