D38999/20KJ43PN
Mfr.Part #
D38999/20KJ43PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ43PN
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
25-43
Orientation :
N (Normal)
Threaded
Additional Feature :
Shell Size, MIL :
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
yes
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
43
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
43
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20KJ43PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KJ43PN Overview
D38999/20KJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ43PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER