D38999/20KJ43PC
Mfr.Part #
D38999/20KJ43PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ43PC
Manufacturer :
Corsair
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
43
Factory Lead Time :
10 Weeks
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
C
Passivated
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
J
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20KJ43PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
D38999/20KJ43PC Overview
D38999/20KJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ43PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ43PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER