D38999/20KJ37SD
Mfr.Part #
D38999/20KJ37SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KJ37SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
37
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20KJ37SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KJ37SD Overview
D38999/20KJ37SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ37SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ37SD Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER