D38999/20KJ37PA
Mfr.Part #
D38999/20KJ37PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 37C 37#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
37
Datasheets
D38999/20KJ37PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KJ37PA Overview
D38999/20KJ37PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ37PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ37PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER