D38999/20KJ37HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ37HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ37HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Published :
Shell Finish :
Passivated
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Contacts :
37
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20KJ37HD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KJ37HD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/20KJ37HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ37HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ37HD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER