D38999/20KJ37HC-LC
Mfr.Part #
D38999/20KJ37HC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
37
Factory Lead Time :
10 Weeks
Bulk
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ37HC-LC Overview
D38999/20KJ37HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ37HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ37HC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT