D38999/20KJ37BN
Mfr.Part #
D38999/20KJ37BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Flange
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
HTS Code :
Passivated
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20KJ37BN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ37BN Overview
D38999/20KJ37BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ37BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ37BN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT