D38999/20KJ37BB
Mfr.Part #
D38999/20KJ37BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KJ37BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Type :
For Female Sockets
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Circular
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
37
Datasheets
D38999/20KJ37BB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ37BB Overview
D38999/20KJ37BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ37BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ37BB Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT