D38999/20KJ37AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ37AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
D
Shell Finish :
Passivated
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
37
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Published :
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20KJ37AD
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ37AD Overview
D38999/20KJ37AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ37AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ37AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT