D38999/20KJ29SE
Mfr.Part #
D38999/20KJ29SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ29SE
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
29
Total Number of Contacts :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20KJ29SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/20KJ29SE Overview
D38999/20KJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ29SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ29SE Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER