D38999/20KJ29PB
Mfr.Part #
D38999/20KJ29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Total Number of Contacts :
29
HTS Code :
yes
Published :
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Orientation :
B
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20KJ29PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KJ29PB Overview
D38999/20KJ29PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ29PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ29PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER