D38999/20KJ24SN
Mfr.Part #
D38999/20KJ24SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Additional Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
24
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Number of Positions :
24
Stainless Steel
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20KJ24SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KJ24SN Overview
D38999/20KJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ24SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER